Innowacyjność i cloud computing w biznesie – jakie ma konsekwencje

 

 

Coraz więcej firm prezentuje swą ofertę i pozyskuje klientów oraz zlecenia przez internet. Przeanalizujmy ich opinie i doświadczenia. W internecie chce zaistnieć prawie każdy. Począwszy od prawnikach a skończywszy na specjalistach od prac wykończeniowych.

Firmy prawnicze

Dla firm prawniczych takich jak kancelarie radców pranych i adwokatów oznacza to możliwość pozyskania klientów z całej Polski, a nie tylko z Warszawy. Mój rozmówca, radca prawny z Warszawy mówi, iż po zyskiwanie klientów przy pomocy Internetu do waży element jego działalności. Wiele usług, np. Wydanie opini prawnych może być wykonywanych zdanie. Klientowi chcącemu skorzystać z zastępstwa procesowego, umożliwia dostęp do najlepszego i najbardziej konkurencyjnego adwokata lub radcy prawnego.

 

Innym przykładem rozszerzenia działalności są drukarnie, drukarnia z Warszawy lub Łodzi może konkurować z drukarnią z Krakowa i świadczyć usługi w konkurencyjnych cenach na całą Polskę. To jest piękno Internetu i to jest piękno cloud computing. Ponadto dana drukarnia może skupić się na danym rodzaju wydruków. Umożliwia to szeroką współpracę z innymi podmiotami, zlecenia projektów graficznych grafikom działającym w różnych lokalizacjach.

 

Mój rozmówca z firmy z zakresu rzeczoznawstwa ma firmę o klasycznie rozproszonej architekturze. Centrala firmy mieści się w Warszawie, a rzeczoznawcy samochodowi są praktycznie w każdym mieście: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach i mogą zdalnie wykonywać kosztorys naprawy samochodu i inne czynności. Umożliwia to szybką wycenę naprawy samochodu i szybkąz likwidację szkody.

 

 

 

Dalszym, niemal klasycznym przykładem tego są sklepy internetowe z różnych branż:

 

a) z sklep z pościelą .

 

b) sklep z kosmetykami znanej firmy

 

c) apteka internetowa

 

Cały łańcuch dostawy może być realizowany w sposób rozproszony: zamówienia są przetwarzane W Rzeszowie a ich realizacja i wysyłka odbywa się w Lublinie. Z drugiej strony ktoś, kto zajmuje się tylko pościelą może i zna się na pościeli, lub nawet np. Na pościeli satynowej bawełnianej może oferować dużo lepszą pościel i w bardziej atrakcyjnych cenach niż nawet sieć marketów.

 

Również przedstawiciele rzemiosła lub usług reklamują się przez Internet.

 Nawet coraz to moadniejsi DJ-e stosują zaawansowane technicznie systemy (http://dj-na-wesele.net)

Podsumowując można stwierdzić, iż w internecie mała firma, czy hotel może konkurować z dużą firmą. Ktoś zamawiający artykuły biurowe nie wie, czy firma która go obsługuje mieści się w garażu, czy zajmuje wielkie magazyny. To często bardzo dobrze, gdyż umożliwia to rozwój mniejszym firmom, które bardziej się starają mając w ofercie lepsze i tańsze usługi.

 

Z drugiej strony cloud computing umożliwia zaangażowanie w dany proces wielu osób lub podmiotów, które są w różnych lokalizacjach. Lokalizacja realizatora usługi jest często transparentna.

 Również usługi lokalne takie jak elektryk hydraulik Opole korzystają z zaawansowanych rozwiązań.

Proces taki może bardzo dobrze wpłynąć na jakość usług, gdyż realizator usługi może skupić się w wąskiej dziedzinie i robić to co robi bardzo dobrze, gdyż dostęp do klientów z całej Polski, Europy lub świata umożliwia mu osiągnięcie odpowiedniej liczby zamówień.

 

Wracając do usług tradycyjnych, często łatwiej pojechać do miasta obok metropolii niż przejechać ją samą ze względu na korki. Jeśli do tego cena i jakość usług są bardzo dobre, realizator usługi w małym miasteczku może również konkurować z dużymi firmami w dużym mieście. Sytuację to pogłębia jeszcze cena wynajmu lokali, które w mniejszych miastach są dużo niższe.

 

Coraz więcej tradycyjnych sieci handlowych np. Alma i Tesko oferują zakupy przez internet z dostawią do domu – widać, że coraz większa część handlu przenosi się do internetu, ogólnopolski dostawca sprzętu komputerowego i akcesoriów może mieć towar prawie o połowę tańszy niż dostawca lokalny, wynika z tego, że drodzy dostawcy zaczynają tracić klientów. Z drugiej strony zdobywanie klientów przy pomocy systemu informatycznego może być ważnym przyczynkiem do zwiększenia konkurencyjności a więc polepszenia jakości usług przy jednoczesnym obniżaniu ceny. Pewnie niebezpieczeństwo stanowią tu porównywarki internetowe, gdyż czasem klienta zdobywa firma, która ma towar tańczy o 1 grosz, ale gorszą obsługę klienta, lub droższą dostawę, a jej cena nie jest już podana w porównywarce, która koncentruje się tylko na danych liczbowych. Realizacja coraz większej ilości usług lub procesów sprzedaży wymaga systemów rozproszonych i przetwarzania chmurowego – gdyż w procesy te zaangażowanych jest wiele firm i osób np. Admistratorzy, webdeveloparzy, firmy logistyczne. Coraz bardziej rośnie znaczenie wytwarzania i dostaw ondemand aby uniknąć drogiego magazynowania. Coraz bardziej istotna jest również integracja systemów informatycznych (np. Integracja sklepów z hurtowaniami, hurtowni ze sklepami , sklepów z porównywarkami, sklepów i hurtowni z firmami kurierskimi)

 

Wnioski:

 

  • Sprzedaż towarów i usług przez internet sprzyja konkurencji, obniżaniu cen i polepszaniu jakości usług

  • Sprzedaż taka wymaga współdziałania wielu firm, osób i systemów informatycznych

  • Przeźroczystość lokalizacji realizatora usługi sprzyja wąskiej specjalizacji i polepszeniu jakości przy obniżeniu ceny.

  • Sprzedaż towarów i usług przenosi się do internetu.

  • Zagrożeniem jest tylko porównywanie cen bez uwzględnienia jakości towaru lub usługi (dużo trudniejsze jest to dla usług).

  • Łatwiej można znaleźć wąski wycinek branży, który nie jest obługiwany lub jest słabo obsługiwany i stać się specjalistą (np. Jestem specjalistą od poprawy konwersji).

  • Coraz większe znaczenie ma przetwarzanie w chmurze i w ogóle systemy rozproszone.

 

Zródła